Fondy FKI i nemovitostí vydělávají. Riziko na trhu ale roste

Fondy FKI i nemovitostí vydělávají. Riziko na trhu ale roste

Zatímco loňský rok byl pro většinu investičních segmentů katastrofou, a letošní není o moc lepší, klasické nemovitostní fondy zažívaly dosud nejlepší období.

Na českém trhu působí více než tři desítky nemovitostních fondů, které se dělí na dvě kategorie – klasické a fondy kvalifikovaných investorů (FKI). U druhých je podmínkou vyšší minimální investice a často nemožnost okamžitého odkupu. Posledních pět let bylo každopádně pro tento segment přívětivých.

Všechny končily každoročně v kladných číslech a zvyšoval se majetek pod jejich správou. Nehrálo se o to, kterým směrem se výkonnost fondu vydá, ale spíš jak moc nahoru. Navzdory covidu, válce, inflaci a zvyšování sazeb.

Úročená hotovost a inflační doložky

Lepší fondy kvalifikovaných investorů dosahovaly dvojciferného ročního výnosu, u klasických nemovitostních fondů je čára vítězů a poražených někde u hranice 5–6 % p. a.

Zaprvé díky zvýšení sazeb od ČNB mohou nyní fondy povinnou likvidní část ukládat za výrazně lepší úrok. Zadruhé většina z fondů má inflační doložku v rámci smluv s nájemníky, a tedy i zde, po letech půstu, může docházet k navyšování zisků.

Je fakt, že u nemovitostních fondů kvalifikovaných investorů výnos už nebyl takový jako roky předtím.

Realitním fondům hraje do karet dostupné vysoké zhodnocení hotovostní části a aplikování zvýšení nájmu o inflační doložku. Ale uvidíme, jestli a jak moc dojde k přeceňování nemovitostí v portfoliu směrem dolů, což by mohlo budoucí výkonnost ovlivnit negativně.

Proto je nezbytné u fondů pozorovat, na jak dlouho mají zafixované nájemní smlouvy, jestli a jaké mají inflační doložky u nájemného, jak moc vysokou drží hotovost. A také jak moc jsou úvěrově zatížené a kolik investic realizovaly z vlastního kapitálu.

Některé fondy může podle odborníků poslat do minusu přecenění nemovitostí, ale vyšší sazby a inflace mohou naopak pomáhat k zajímavějším ziskům. Dlouhodobý trend ale specialisté stále očekávají růstový.

U fondů kvalifikovaných investorů lze očekávat ještě výrazně větší rozdělení. Developeři na současnost reagují různě. Zde je možné, že vítězové budou velmi vysoko a poražení mohou padnout až na dno. Nicméně tento sektor určitě poslední dobou nabývá na rizikovosti.

Zdroj: Právo, komentář Sirius