Kam investovat úspory, aby vydělávaly? Zkuste fondy kvalifikovaných investorů

Kam investovat úspory, aby vydělávaly? Zkuste fondy kvalifikovaných investorů
Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování peněz v podobě inflace, která v posledních měsících roste, je jejich investování. Pokud však nechcete zacílit na tradiční dluhopisy a akcie, kam v současné době uložit úspory, aby vydělávaly?

Vyplatí se nemovitosti?

Mezi nejoblíbenější investice dlouhodobě patří koupě bytu či domu a nutno dodat, že v posledních letech šlo o velmi výhodnou investici. Ceny nemovitostí v některých oblastech již dlouhodobě atakují svůj strop, ale i nadále jsou vnímané jako vhodné zajištění proti inflaci. Populární jsou nemovitosti určené k bydlení, rekreaci i zajímavé pozemky. Jako investor nájemního bytu však musíte navíc počítat s tím, že může dojít k výpadku nájmu nebo bude nutná rekonstrukce a i provoz bytu vás bude stát nějaký čas. Zajímavou alternativou investice do nemovitosti je vstup do fondů rezidenčního bydlení, u kterých nemáte tolik starostí se zařizováním a správou nemovitosti.

Fondy kvalifikovaných investorů „venture debt“

Fondy alternativních investic jsou hitem posledních let. Velmi progresivním aktivem je tzv. venture debt, který je určen hlavně pro mladé rostoucí firmy – ty, které se chtějí dál rozvíjet a potřebují k tomu nový kapitál. Jelikož se ale jedná o fondy kvalifikovaných investorů, typicky je investice větší než milion korun.

„Určeny jsou hlavně pro investory s dobrým přehledem o dění na trhu, kteří mohou investovat větší částky,“ říká právnička Petra Vymětalová.

Zhodnoťte peníze pomocí podílových fondů

Investice do podílového fondu představuje jeden ze způsobů, jak můžete nechat zhodnotit své peníze. Podílový fond se skládá z investic mnoha lidí, o tyto investice se stará investiční společnost, která se snaží vložené peníze co nejvýhodněji investovat a vaši investici tak „rozmnožit“. Investiční společnost, která za podílovým fondem stojí, si za jeho správu účtuje až tři různé poplatky – vstupní poplatek, poplatek za správu a výstupní poplatek. Výnos nelze předpovědět, ale můžete čerpat z historických výnosů, který vám prozradí, jak se fondu dařilo v minulých letech.

V ideálním případě byste si měli vybrat podílový fond, který má historické zhodnocení ve výši alespoň 2 procent ročně. Na trhu najdete mnoho různých podílových fondů, které se navzájem liší ve výnosu, kolísavosti a celkové dynamičnosti. Vybere si mezi nimi každý typ investora od konzervativních až po ty, kteří rádi riskují.

Cihly, mince nebo spoření?

Experti doporučují do portfolia zařadit i investice do komodit, a to zejména do zlata, neboť představuje ochranu vůči inflaci. Jen za loňský rok vzrostla cena zlata o 20 procent.

„Zlato neslouží pouze jako uchovatel hodnoty, ale zhodnocuje,“ vysvětluje Jaroslav Černý, marketingový manažer České mincovny, a doporučuje: „Chcete-li však do zlata investovat dlouhodoběji, pořiďte si například Zlaté spoření. Funguje to jako při běžném spoření, jen s tím rozdílem, že vaše pravidelné měsíční platby se po dobu spoření postupně mění na zlaté investiční produkty. Naspořené zlato, na rozdíl od naspořených peněz na účtu, existuje fyzicky a vy si ho tak můžete odnést domů, uložit v bezpečnostním trezoru nebo ho prodat.“

Zdroj: Finparada.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.