Nové fondy FKI: O peníze investorů se uchází První český veterinární fond nebo start-upy

Nové fondy FKI: O peníze investorů se uchází První český veterinární fond nebo start-upy

Se začátkem nového roku se na trhu investičních fondů kvalifikovaných investorů objevují nová jména. Zajímavostí je První veterinární fond s investicemi do klinik pro zvířata.

Tuzemký investiční trh se rozrostl o nově působí investiční fond kvalifikovaných investorů v oblasti veterinární péče. Fond se jmenuje First Veterinary Fund Central Europe [FVFCE] SICAV. Založili ho Richard Švejda a Dušan Moskaliev.

Investice do veterinárních klinik a ordinací FVFCE realizuje podfond První český veterinární. Minimální výší investice je jeden milion korun. Investiční horizont fondu zakladatelé stanovili na minimálně pět let. Emitovaným cenným papírem jsou prioritní investiční akcie [PIA]. Fond spravuje investiční společnost Tiller, administrátorem je společnost Avant a distributorem Conseq Investment Management. Depozitářem je Česká spořitelna. Oceňování fondu pak zajišťuje Grant Thornton CR.

Fond sází na tradici chování domácích mazlíčků s dalším očekávaným růstem. Skutečnost je, že počet domácích zvířat, hlavně psů, je v České republice nad průměrem Evropské unie a stále roste. Trend je pořizování si malých psů. Počet veterinárních lékařů je v Česku naopak pod evropským průměrem a kvůli vysokému počtu zvířecích pacientů jsou tak dle zástupců fondu přetížení.

Technologie, start-upy a krypto

Český technologický startup SoftVision od svého založení v roce 2018 vyvíjí software, který řeší výzvy v oblasti algoritmického obchodování a zdravotnictví s využitím umělé inteligence (AI). Startupem vyvinutý tradingový systém je několik let používán na obchodování kryptoměn v rámci SoftVision fondu*. Ten od svého spuštění v lednu 2018 dokázal znásobit kapitál více než 40x. Výrazně tak překonal růst ostatních kryptoměn včetně Bitcoinu, jehož cena se za stejné období “pouze” ztrojnásobila. Celkové množství prostředků obchodované v rámci SoftVision tradingového systému přesáhlo ke konci minulého roku 750 mil. korun. Strategie SoftVision fondu bude využívána novým regulovaným fondem p-hat, jehož spuštění se plánuje v únoru 2022.

P-hat bude využívat stejný tradingový systém prověřený čtyřmi lety obchodování na volatilních trzích kryptoměn, ale nebude oproti fondu SoftVision omezen v maximálním množství prostředků, které může mít pod správou, čímž umožní širšímu okruhu kvalifikovaných investorů podílet se na tomto úspěšném tradingovém systému.